Karboksyterapia
Karboksyterapia-bąbelkowa droga do młodości
Karboksyterapia jest zabiegiem polegającym na wstrzykiwaniu małych dawek czystego CO2 na twarz, szyję, dekolt, ręce, skórę głowy, uda oraz inne części ciała potrzebujące skutecznej pomocy z zewnątrz. Karboksyterapia daje szybkie a przede wszystkim trwałe efekty. Stymulacja procesów zwiększenia ilości kolagenu i elastyny w skórze, a także rozbudowa sieci naczyń krwionośnych przekładają się na widoczną poprawę kondycji skóry.
Trochę historii …
Udokumentowane początki prowadzenia terapii dwutlenkiem węgla sięgają 1932 roku. Podobnie jak w przypadku mezoterapii igłowej, krajem, w którym rozpoczęto stosowanie procedury, była Francja. Wtedy wskazania były typowo medyczne – leczono choroby tętnic obwodowych. Francuscy kardiolodzy zalecali swoim pacjentom kąpiele w wodzie, która była nasycona CO2. Dopiero sześćdziesiąt lat później, dwutlenek węgla zaczęto podawać śródskórnie. Przy okazji leczenia miażdżycy i owrzodzeń zaobserwowano znaczną poprawę jakości skóry. CO2 jest także powszechnie i bezpiecznie stosowany przy takich procedurach medycznych jak laparoskopia czy zabiegi endoskopowe. Pierwsze zabiegi wykonywane ze wskazań estetycznych, zostały przeprowadzone w Brazylii 5 lat temu. Od tego czasu nastąpiła ogromna popularyzacja zabiegu, który efektami zachwyca tysiące klientów gabinetów estetycznych, w różnych zakątkach świata. Vertrauenswürdige Replica Uhren
Jak to działa?
Dwutlenek węgla naturalnie występuje w organizmie, jest produktem metabolizmu komórkowego. Podanie gazu wiąże się z rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększonym przepływem krwi, co w efekcie prowadzi do lepszego odżywienia i dotlenienia tkanek. Pobudzony zostają procesy rewaskularyzacji i neowaskularyzacji czyli poszerzenia, udrożnienia iprodukcji nowych naczyń krwionośnych. Zabieg w znaczący sposób usprawnia krążenie. Podany do tkanki dwutlenek węgla wchodzi w reakcję z wodą tworząc kwas węglowy. Następnie, pod wpływem enzymu, anhydrazy węglanowej, kwas węglowy rozkłada się do jonu wodorowęglanowego oraz kationu wodoru.
Efektem tych procesów chemicznych jest zakwaszenie okolicy, w której podano CO2. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ hemoglobina chętnie oddaje cząsteczki tlenu w „kwaśnych miejscach”. Obszar zabiegowy staje się dotleniony i dużo lepiej odżywiony. Ponadto, poprzez rozerwanie, pod wpływem gazu, połączeń między poziomymi warstwami skóry i wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. Ciśnienie podania dwutlenku węgla narusza mechanicznie błony komórkowe adipocytów, natomiast kwas węglowy, powstały w wyniku reakcji CO2 z wodą, rozpuszcza je, co prowadzi do uwolnienia trójglicerydów. Zostają one rozłożone i zmetabolizowane. W trakcie zabiegu karboksyterapii rozerwaniu ulegają także poprzerastane przegrody łącznotkankowe, co ma ogromny wpływ na eliminację cellulitu. W wyniku iniekcji dwutlenku węgla, poprawia się również drenaż limfatyczny.
Wskazania
Ze względu na tak szerokie spektrum działania dwutlenku węgla w organizmie, zabieg
karboksyterapii niesie za sobą pełen wachlarz wskazań, estetycznych jak i typowo leczniczych.
Wskazania estetyczne:
● Rewitalizacja skóry
● Pogrubienie skóry
● Zwiotczenie i brak elastyczności skóry
● Usuwanie cieni pod oczami
● Opadające powieki
● Redukcja zmarszczek
● Wzmocnienie naczyń krwionośnych
● Zmniejszanie obrzęków
● Usuwanie cellulitu
● Niwelowanie rozstępów
● Redukcja blizn
● Hamowanie łysienia i pobudzanie wzrostu nowych włosów
● Zmniejszenie lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej
Wskazania lecznicze:
● Łuszczyca
● Trudno gojące się rany
● Niewydolność żylna
● Choroba Reynauda
● Akrocyjanoza
● Zaburzenia erekcji na tle naczyniowym
● Odmładzanie narządów płciowych
● Choroby tętnic obwodowych
Przeciwwskazania
● Ciąża
● Choroby serca
● Ostra niewydolność nerek
● Ostra niewydolność płuc
● Ciężkie nadciśnienie tętnicze
● Leczenie inhibitorami anhydrazy węglanowej
● Bakteryjne, wirusowe, grzybicze zmiany na skórze
● Niewydolność układu oddechowego
● Ciężka anemia
● Wiek dziecięcy
● Cukrzyca
● Niedawno przebyty zawał serca
● Ostre zakrzepowe zapalenie żył
Podobnie jak w większości zabiegów estetycznych, najlepsze efekty przynosi seria. Proponowana ilość zabiegów w serii to 8-12 zabiegów co 7-14 dni, w zależności od rodzaju i lokalizacji problemu. Najbardziej spektakularne efekty przynoszą terapie łączone. Zabieg iniekcji dwutlenku węgla z powodzeniem można łączyć miedzy innymi z mezoterapią igłową, mikroigłową, zabiegami z osoczem bogatopłytkowym, falami radiowymi, ultradźwiękami, drenażem limfatycznym czy zabiegami złuszczającymi. Karboksyterapia stanowi świetne przygotowanie i doskonale sprawdza się po zabiegach liposukcji chirurgicznej. Zabieg łączy się, w zależności od wrażliwości klienta, z dyskomfortem lub niewielkim, chwilowym bólem. Mogą wystąpić drobne siniaczki, czasowy obrzęk, zaczerwienienie,
uczucie „trzeszczenia” tkanek. Pojawiają się chwilowe uwypuklenia w skórze, nazywane przez część klientów „popcornem”. Jednak oszałamiające efekty, wynagradzają ewentualne niedogodności. Trudno znaleźć drugi zabieg estetyczny łączący w sobie tak duże bezpieczeństwo, niewielki stopień inwazyj ności z ogromną efektywnością. Wiadomo, że kobiety kochają bąbelki, teraz już nie tylko te z szampana.